skip to Main Content
0216 3396772 destek@havansoft.com

Eczane Yedeklerinin Önemi

12 Nisan 2014 Tarihli Sayı : 28970 no ile yayınlana resmi gazetedeki ilgili madde gereğince ;

Eczane defter ve kayıtları

MADDE 45 – (1) Eczanede satışı yapılan tüm ilaçlar elektronik ortamda kaydedilir. Bu kayıtlar denetimlerde istenilmesi hâlinde sunulmak üzere saklanır.


Eczane yazılımlarına ait yedekleme işlemlerinin önemini daha önce bir çok kez sözlü olarak tarafınıza iletilmiş olması lazım.

Fakat bazı kullanıcılarda son aylarda yaşanmış olan bozulan hard disk, virüs bulaşması veya hack olaylarından dolayı, bu kullanıcılarda 10-30 gün öncesindeki yedeklere geri dönüş yapılabilmiş, 1 kullanıcıda hiç bir yedeğe ulaşılamadığından yeni kurulum yapılmıştır.

Verilerinizin bir kaç günün eksik olması bile zamanı geldiğinde sizler için kritik değer taşımaktadır. Konu ile ilgili olarak geçmişte yayınlanan tebliğde de denetimlerin yazılımlar üzerinden yapılacağı ve yazılım-bilgisayar değişikliği gibi durumlarda bile eski yedeklere ulaşılabilir olma sorumluluğunun eczacıda olduğu belirtilmişti.

Piyasadan veya bizden temin edeceğiniz 500GB veya 1 TB USB harici bir disk alarak günlük yedeklemelerinizi bu cihaz içinde saklamanızı önemle rica ediyoruz.

Saygılarımızla

HavanSOFT

Back To Top