skip to Main Content
E-FATURA E-ARŞİV Soruları Hakkında

Sayın Kullanıcımız,

E-Arşiv Fatura Sistemi ile ilgili, bugünlerde sizlerden sıkça gelen soruları kısaca cevaplamak durumundayız.

GİB E-ARŞİV FATURA SİSTEMİ; E-fatura sistemine geçme mecburiyeti olmayan ancak 5000 – 30.000₺ üzerindeki faturaları keserken GİB PORTAL üzerinden bildirme ve çıktı alma zorunluluğu olan sistemdir. Bu konudaki desteği mali müşavirinizden alabilirsiniz.

E-FATURA – E-ARŞİV SİSTEMİ; Zorunluluk ve isteğe bağlı olarak geçilen, gelen ve giden tüm fatura hareketlerinin elektronik ortamda yürüdüğü ve saklandığı sistem olup, özel entegratörler üzerinden yürütülmektedir. Bu sisteme geçilmesi durumunda kağıt fatura kesmez ve GİB E-Arşiv ile uğraşmazsınız. Detaylı bilgi, fiyatlandırma ve sıkça sorulan sorulara sitemizi incelemenizi öneririz.

NEDEN HAVAN ENTEGRASYONU?
Havan içerisinde yaptığınız satış ve iade işlemleri, SGK fatura işlemleri çok daha kolay olduğu için Havan Entegrasyonu kullanmanızı tavsiye ederiz. Tek bir programla her şeyi yapabilecekken birden fazla portal-sistem kullanmak vakit kaybı olacaktır. Tabii farklı bir entegratörle de çalışabilirsiniz, herhangi bir zorunluluk yok. Bu seçimi yapan eczanelerimizin çoğu SGK faturalarını rahatça kesmişlerdir.

HAVAN İÇERİSİNDEN GİB E-ARŞİV AKTARIMI OLACAK MI?
Bazı eczane yazılımlarının SGK faturalarını otomatik olarak GİB E-Arşiv portalına aktarım yapabilecek sistem geliştirdiği, bunun tarafımızca yapılıp yapılmayacağı yönünde de çokça soru almaktayız.

Bu uygulamanın geliştirilmemesinin bazı sebepleri bulunmaktadır ; 

  • Eczacı odaları ve TEİSin yaptığı açıklamalarda SGK-GİB anlaşması ile birçok durumun çözüleceği ve beklenmesi gerektiği açıkça belirtilmektedir.
  • GİB, eczane sistemlerinin GİB E-Arşiv portalına bağlanması sorusuna açıkça “Birkaç özel entegratör firması sistemsel açıklardan faydalanarak böyle bir uygulama geliştirmiştir, ancak yasal bir dayanağı yok ve suç oluşturmakta. Gerekli araştırmalar yapılarak sistemi geliştiren firmalara gerekli engellemeler yapılacaktır.” cevabını vermiştir. GÖRSELE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ
  • GİBin suç olarak gördüğü bu konu üzerine özel entegratör firmalar da düşmekte olup, yasal işlemlerin başlatılması için baskıları bulunmaktadır.

HAVANSOFT ekibi olarak, işinizi kolaylaştırmayı öncelik olarak belirlememizin yanı sıra sizleri doğabilecek yasal sorunlardan da korumayı amaçlamaktayız. Bizim için çok kolay olan bir işi yapmama sebebimiz de tam olarak budur.

Konuyu yakinen takip ediyoruz, imkanlar oluştuğu takdirde gereken kolaylıklar sağlanacaktır.

Saygılarımızla 

Havansoft

Back To Top